מי רוצה להשתתף בתוכניות ריאליטי?

Share |

תמר רבינוביץ כהנא ואריאל איילון - 30/1/2013

הן אורחות קבועות אצלנו בסלון כמעט כל ערב, מצחיקות אותנו, מרגיזות אותנו, מרגשות אותנו. אנחנו מתחברים אל הדמויות, נקשרים אליהן, מזלזלים בהן, כועסים עליהן, ולפעמים מתאהבים בהן... תוכניות הראיליטי הפכו לחלק בלתי נפרד מהטלוויזיה שלנו, מהשגרה שלנו, מהשיחות שלנו, מאיתנו.

למי מאיתנו לא קרה בזמן צפייה בתוכנית כזו או אחרת לחשוב: 'איך אני הייתי פועל בסיטואציה הזו?' 'אני הייתי מצליח במשימה הזו ממש בקלות!' 'איזה חוויה מדהימה זו התוכנית הזאת' 'מעניין איך ההרגשה שכל העולם מכיר אותך' 'בחיים לא הייתי משתתף בכזאת תוכנית!' 'הלוואי והייתי יכול להשתתף בתכנית...'

בסקר החודש האחרון, רצינו לבדוק מהי העמדה שלכם כלפי השתתפות בתוכניות הראיליטי השונות, ושאלנו אתכם מה המידה בה הייתם מעוניינים להשתתף בתוכניות ריאליטי כמו 'המירוץ למליון', 'דייט בחשיכה', 'דה וויס' ותוכניות נוספות.

על הסקר ענו כמעט 500 גולשים וגולשות, רוב המשיבים היו יהודים (96%) וילידי הארץ (84%), וכרגיל ענו יותר נשים (60%) מגברים (40%). הסקר היה פתוח באופן חופשי לאנשים הרשומים באתר.

נשאלתם לגבי תוכניות ריאליטי שונות, שמשתייכות לז'אנרים שונים. יש את התוכניות בהן הדגש הוא על תחרות (כמו המירוץ למליון והישרדות), תוכניות שירה (כמו דה וויס וכוכב נולד), שיפור עצמי (כמו לרדת בגדול ומשפחה חורגת) ותוכניות דייטים (כמו דייט בחשיכה והרווק).

תוכניות תחרות- המירוץ למליון, הישרדות , מאסטר שף

ניתן לראות כי באופן כללי, הרצון להשתתף בתוכניות ריאליטי תחרותיות גבוהה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים. אפשר להניח כי גברים מגיל צעיר לומדים להיות תחרותיים ותכונה זו מחוזקת אצלהם הרבה יותר מאשר בקרב נשים, וזה מסביר את העובדה שהרצון של גברים להשתתף בתוכניות תחרותיות גבוה יותר מהרצון של נשים להשתתף בתחרויות אלו. בנוסף, עולה מתשובות הגולשים שככל שהמשיבים מבוגרים יותר, כך הרצון להשתתף בתוכניות אלו יורד. ניתן להבין זאת בכמה דרכים. ייתכן והסיבה לכך היא שתוכניות אלו דורשות לעמוד במשימות הדורשות כושר גופני ויכולות פיסיות, וככל שהגיל עולה, כך יכולות אלו יורדות. הסבר נוסף לכך הוא שתוכניות אלו שמות דגש על מראה חיצוני ובחלק מהם המשתתפים צריכים לחשוף את גופם, וככל שאנשים מתבגרים הם חשים פחות בנוח עם חשיפה זו.

תוכניות שירים- כוכב נולד, דה וויס

גם בתוכניות השירים, הרצון להשתתף גבוה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים. נתון מפתיע, היות והמנצחות הגדולות בתוכניות האלו היו בעיקר נשים , כמו נינט טייב וקטלין רייטר, ולכן ניתן היה לצפות שדווקא בקרב נשים הרצון להשתתף בתחרויות אלו יהיה גבוה יותר מגברים. אם כך, ניתן להסביר ממצא זה בעיקר בשל האלמנט התחרותי שקיים גם בתוכניות השירה, שגורם לכך שגברים ירצו יותר להשתתף בתוכניות הללו יותר מנשים.

תוכניות שיפור עצמי- לרדת בגדול, משפחה חורגת

בתוכניות אלו, לא ניתן היה לראות הבדלים בין גברים ונשים בגילאים השונים. ניתן לייחס זאת לסוג התוכנית, תוכניות בהן הדגש הוא שיפור עצמי- הן מבחינת מראה חיצוני והן מבחינת התנהלות המשפחה והיחסים במשפחה. ניתן להניח שאין מאפיין מגדרי או גילאי לאנשים המעוניינים להיעזר בתוכניות אלו על מנת לשפר את עצמם התחומים שונים.

תוכניות דייטים- הרווק, דייט בחשיכה

הרצון להשתתף בתוכניות אלו גבוה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים. ניתן להסביר זאת על ידי סוג התוכניות אליהם המשיבים התייחסו. התוכנית "הרווק" הינה תוכנית בו הגבר נמצא במרכז התוכנית ובוחר בסופה של התוכנית את האישה שהכי מצאה חן בעיניו, בעוד הנשים בתוכנית מתחרות על ליבו של הגבר. לכן, ניתן להבין מדוע הרצון של הגברים להשתתף בתוכניות אלו יהיה גבוה יותר מרצון הנשים היות ומעמדו של הגבר אטרקטיבי יותר בתוכנית ממעמדן של הנשים.

בנוסף לכך, גם בתוכניות הדייטים ככל שהגיל עולה, כך הרצון להשתתף בתוכנית יורד. הסיבה לכך נראית פשוטה, והיא היות וככל שהגיל עולה, אנשים רבים יותר נמצאים בזוגיות ולכן יהיו פחות מעוניינים להשתתף בתוכניות דייטים.

אפשר לסכם כי באופן כללי הרצון להשתתף בז'אנרים השונים של תוכניות הריאליטי גבוהה יותר בקרב גברים, ובקרב צעירים, וככל שהגיל עולה , כך הרצון להשתתף בתוכניות אלו יורד. בקרב בני נוער, קיים הבדל בין נשים וגברים. בגיל זה בקרב גברים , מידת הרצון להשתתף בתוכניות ריאליטי הינה הגבוהה ביותר, ואילו בקרב נשים היא נמוכה יותר. בגילאי ה- 20 מידת הרצון של נשים להשתתף בתוכניות ריאליטי עולה, ואז ככל שהגיל העולה, מידת הרצון להשתתף בריאליטי בקרב נשים יורדת.

השתתפות בתוכניות ריאליטי על פי סיווג דתי

באופן כללי , נמצא כי הרצון להשתתף בתוכניות ריאליטי הינו הכי גבוה בקרב מסורתיים, לאחר מכן בקרב דתיים, לאחר מכן בקרב חילוניים ולבסוף בקרב חרדים.

נתון זה מפתיע, היות והיינו מצפים שהנכונות להשתתף בתוכניות אלו תהיה נמוכה יותר בקרב דתיים ומסורתיים, היות ובתוכניות השונות ישנם תכנים, אווירה ומשימות שפעמים רבות אינם תואמים את ערכי הדת. הסבר לכך ייתכן וטמון בכך שתוכניות הריאליטי היוו את 'הפריצה' של דתיים ומסורתיים לראשונה אל לב ה'פריים טיים', ומהווים אפשרות עבור אנשים המשתייכים לקבוצות אלו להרגיש לראשונה בלב הקונצנזוס , ולהיות במרכז 'מדורת השבט' של המדינה.

ולבסוף- באיזו תכנית הייתם רוצים להשתתף?

נמצא כי התוכנית בה הכי הרבה אנשים היו רוצים להשתתף בה היא 'המירוץ למליון'. והנכם יכולים לראות בגרף את אחוז האנשים שהיו מעוניינים להשתתף בתוכניות השונות. מה דעתכם הסיבה לכך שהמירוץ למליון הינה התוכנית הנחשקת ביותר? ומדוע כוכב נולד ממוקמת כל כך נמוך?
רחלי
19/02/2013
00:19:36
לא הייתי רוצה להשתתף בשום תוכנית ריאלטי. גם לא בשביל הכסף. התוכניות הללו מוציאות את המשתתפים החוצה וגורמות להם להחשף לטוב ולרע. יתכן שהמרוץ למיליון נחשק יותר מפני שבאופן יחסי זוהי תוכנית 'ספורטיבית' יותר.
רחל
17/02/2013
21:46:07
הייתי רוצה להשתתף באח הגדול, מבחינה כלכלית
אסנת
16/02/2013
21:55:55
לדעתי, יש תכניות כגון כוכב נולד, דה וויס, מאסטר שף שצריך להיות מוכשר בתחום מסוים כדי להשתתף בהן, תכניות כגון לרזות בגדול, משפחה חורגת ואפילו הרווק או דייט בחשיכה מעידות על קושי או בעיה וצריך יכולת חשיפה גדולה בשביל להשתתף, האח הגדול זו סתם תת רמה, כך שהמירוץ למליון דורש בעיקר כושר וגם אסטרטגיות פעולה, מעבר לחוויות, נסיעות והאתגר שבמירוץ.
שי
15/02/2013
12:10:08
המירוץ למיליון זו תוכנית כיפית בלי קשר לכסף, יש בה המון ריגושים וחוויות. ולא צריך כישור מיוחד לזה כמו במאסטר שף או דה וייס. כוכב נולד ודה וייס ממוקמים נמוך בגלל שרוב האנשים לא כישרוניים בשירה וממילא לא רוצים להשתתף בה.
ישראלי
9/02/2013
22:20:01
כל אחד רוצה להשתתף זה טוב כלכלית
ya
8/02/2013
16:31:58
אכן נכון מירוץ המיליון זה הדבר
הגברת
7/02/2013
15:09:07
יש אתגר וענין במרוץ למליון..מעבר לפרס
טובהלה
6/02/2013
14:08:15
מתאים לכולם, מספיק שיהיה ידע מסויים,אפשר להרוויח סכום כסף מכובד ואפשר לצאת גם עם כל סכום כסף, הסיכוי די גבוה, לא צריך כשרון כל שהוא, גם המזל משחק פה, מתאים לכל גיל מנוער ומעלה, מראה חיצוני לא משנה, לא מתמשך, קצר ולעניין...
יש להיכנס למערכת על מנת להגיב


ייעוץ אקדמי
בחסות


עוד יישומים שלנו

קישור לטיפולטק

קישור לניטוריקס

דף הבית - שאלות נפוצות - רישום - מודעות עצמית - מחקר מדעי - פסיכולוגיה - פאנל - סקרים - תנאי שימוש
שאלונים: זוגיות - אישיות - אמונות - בריאות - עמדות - משפחה - התנהגות
מאמרים: אקטואליה - אישיות - זוגיות ומיניות - כלכלה ועבודה - פסיכותרפיה - בידור -
יישומים מסחריים: טיפול בשפיכה מוקדמת - סקרי דעת קהל - מחקרי שוק
פסיכולוג בגוש דן - פסיכולוג בירושלים - פסיכולוג בחיפה - פסיכולוג בבאר שבע - פסיכולוג ברמת הגולן - פסיכולוג בגליל המזרחי - פסיכולוג בגליל המערבי - פסיכולוג בעמקים - פסיכולוג בשומרון - פסיכולוג בשרון - פסיכולוג ביהודה - פסיכולוג בשפלה - פסיכולוג בצפן הנגב - פסיכולוג באילת והנגב הדרומי

כל הזכויות שמורות © all rights reserved

זמן טעינה: 20839.48 שניות.